Poznajmy się
Urodziłem się 28 października 1961 we Vranovie nad Topľou na Słowacji
Pierwszy wyścig kynologiczny ukończyłem ze swoim psem w 1976 roku. Od 1979 roku pracowałem jako trener i pomocnik. Jestem sędzią od 1981 r. Sędziuję zawody międzynarodowe od 1994 r. Dotychczas sędziowałem w 25 krajach Europy, USA, Kanadzie, Japonii, Kazachstanie, Wietnamie i Republice Południowej Afryki.
Nazywam się Jacek Lewkowicz, mam 51 lat. Jestem członkiem ZKwP oddział Wieliczka, gdzie obecnie pełnię funkcję przewodniczącego.
Moja przygoda z psami trwa już ponad 35 lat. Jako zawodnik, pozorant, a od 2004 roku również sędzia uczestniczyłem w wielu imprezach kynologicznych, kilkukrotnie sędziując między innymi Mistrzostwa Polski, kwalifikacje do Mistrzostw Świata FCI, FMBB, WUSV. Pracuję także z psami służbowymi. Bardzo dziękuję organizatorom za ponowne zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tym wspaniałym kynologicznym święcie. W 2023 miałem przyjemność oceniać zespoły w części B, a w 2024 brać udział jako zawodnik. W tym roku będę pracował oceniając część A. Zawodnikom życzę odnalezienia wszystkich przedmiotów i dobrej zabawy w sportowej atmosferze.
Jestem profesjonalnym trenerem psów od 1989 roku, moim największym osiągnięciem jest stworzenie i kierowanie Miejską Szkołą Psów w Maladze od 2003 roku.
W naszej praktyce w ciągu tych lat wyszkoliliśmy ponad 11000 psów wraz z ich właścicielami.
Uznany za eksperta w dziedzinie szkolenia psów przez rząd regionalny „JUNTA DE ANDALUCÍA”.
Ewaluator i egzaminator kompetencji zawodowych trenerów psów (SEA531_2) przez Ministerstwo Edukacji.
Akredytacja jako profesor dla oficjalnych szkół zawodowych ochrony osobistej jako przewodników K9 przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przez Generalnego Dyrektora Policji.
Kwalifikacje zawodowe instruktora K9 w operacjach bezpieczeństwa i ochrony ludności (SEA537_3).
Uprawiam sport i trenuję mój Team Quercus od początku mojej kariery, głównie IGP, ale także International Obedience i French Ring.
Jestem Międzynarodowym Sędzią IGP, w ramach tych funkcji miałam zaszczyt sędziować niektóre imprezy krajowe i międzynarodowe.
– FMBB IGP Mistrzostwa Świata 2024 Bovolone
– FMBB IGP Mistrzostwa Świata 2022, Grecja
– Mistrzostwa Świata IGP 2019, Pisek
– ATIBOX IPO Mistrzostwa Świata 2017, Haro, Hiszpania
– XXVII CAMPEONATO DE IGP del Club del Rottweiler de España 2025.
– TROFEO ENCI DE UTILITA E DIFENSA 2025.
– AWMA IGP CHAMPIONSHIP 2024 Indianapolis
– CACIT DOBRIS 2023.
– CAPPB 2023 Bovolone, Włochy
– Mistrzostwa AWDF IGP 2019 Little Rock, Arkansas
– Mistrzostwa AWDF IGP 2019, Old Orchar Beach
– Campionato GS-CUD 2019, Włochy.
Sędziuje od 2002 roku.
Jego bogaty dorobek sędziowski spotyka się z uznaniem wśród zawodników oraz działaczy sportowych.
Hari Arcon znany jest z dokładnego, ale sprawiedliwego oceniania. Określany jest sędzią, któremu nie umykają żadne szczegóły.
Dorobek sędziowski:
Sędziowanie na standardowych egzaminach i zawodach
Sędziowanie na Mistrzostwach Narodowych w Słowenii, Włoszech, USA, Rosji
Sędziowanie na międzynarodowych turniejach CACIT w Serbii, Włoszech, na Węgrzech, Mistrzostwach Azji w Korei Południowej, na Tajwanie, w Grecji, Turcji
Sędziowanie na zawodach kwalifikacyjnych do Mistrzostw Świata we Włoszech, Słowenii, Grecji, Hiszpanii, Rosji, USA, Ukrainie
Sędziowanie na Mistrzostwach Regionalnych we Włoszech
Sędziowanie Mistrzostw Świata WUSV universal sieger, FMBB, ATI BOX, IFR i Mistrzostw Świata FCI.
Jest członkiem Grupy roboczej FCI ds. Nowych Regulaminów IGP
O sobie mówi:
Od dzieciństwa otaczały mnie psy. Mój ojciec był aktywnym zawodnikiem przez 30 lat i 5 razy brał udział w Mistrzostwach Świata WUSV. Mój ojciec zawsze starał się angażować mnie w pracę z psami tak bardzo, jak to możliwe i w ten sposób dał mi podstawy do całej pracy, którą wykonuję od tamtej pory. Pomagałem ojcu w szkoleniu psów i zacząłem szkolić inne psy już jako nastolatek. Szkoliłem również mojego brata i jego psa, a on zdołał zakwalifikować się do Mistrzostw Świata FCI IPO. Pracowałem również z moją żoną i przygotowywałem ją do Mistrzostw Świata IFR, WUSV. Chociaż poświęciłem większość czasu na szkolenie każdego, kto wykazywał najmniejsze zainteresowanie pracą z psami, udało mi się również wziąć udział w Mistrzostwach Świata WUSV.
Nazywam się Marek Hytych, mam 26 lat i kynologią zajmuję się od dzieciństwa. Mój pierwszy egzamin na pozoranta sportowego zdałem w wieku 14 lat. Jestem działaczem związkowym od 2021 roku. Mam już na swoim koncie pozorowanie takich zawodów jak: 2x CACIT Dobříš, 2x CACIT Niemcy, Mistrzostwa Czech, Mistrzostwa Czech, Mistrzostwa Czech, 3x Mistrzostwa Czech, Mistrzostwa Świata CMBF i wiele innych konkursów w Czechach i za granicą. To będzie mój drugi start w CACIT w Polsce i naprawdę nie mogę się doczekać tego wyścigu. Dziękuję serdecznie za zaproszenie i mam nadzieję, że moja praca ponownie przypadnie Państwu do gustu.
Cześć, nazywam się Nojus Balnius, pochodzę z Litwy.
Mając ponad 10-letnie doświadczenie w szkoleniu psów i pracy pozoranta, moim priorytetem jest ocena umiejętności psów w pracy obronnej w najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób. Staram się stworzyć środowisko, w którym zarówno sędziowie, jak i przewodnicy mogą w pełni cieszyć się swoją pracą, zapewniając jednocześnie najlepsze wyniki każdego psa.
Nazywam się Hugo Lewkowicz, mam 24 lata i mieszkam w Krakowie. Z kynologią do czynienia mam od małego, ponieważ mój tata jest sędzią międzynarodowym, pozorantem licencjonowanym oraz czynnym zawodnikiem, więc mój los był już z góry przesądzony 🙂 Swoją przygodę z pozorowaniem na poważnie rozpocząłem w wieku 14 lat, zdobywając doświadczenie od najmłodszych lat pod okiem mojego taty, Jacka Lewkowicza. Do dziś jest on moim mentorem, udzielając mi cennych wskazówek na wspólnych treningach i stanowi dla mnie wzór do naśladowania nie tylko jako pozorant. Mam również przyjemność rozwijać swoje umiejętności pod okiem takich trenerów jak Dirk Edler i Paweł Krawczyk, którym bardzo dziękuję. Dziękuję również Yulianowi Hatali i Michałowi Wiśniewskiemu za cenne wskazówki, wzór do naśladowania oraz motywację do ciągłego doskonalenia się.
Licencję pozoranta wydaną przez Związek Kynologiczny w Polsce uzyskałem w 2022 roku. Od tego momentu miałem możliwość pracy na licznych egzaminach organizowanych przez różne oddziały ZKwP. Do najważniejszych wydarzeń, na których miałem przyjemność pełnić funkcję pomocnika sędziego, należą Otwarte Mistrzostwa Polski Owczarków Niemieckich – Dingo Cup oraz Otwarte Mistrzostwa Polski KOB CACIT FREE UNITED CHAMPIONSHIP. W tym roku zaproszono mnie do pracy przy takich wydarzeniach jak:
– Mistrzostwa Grecji połączone z kwalifikacjami do Mistrzostw Świata
– Otwarte Mistrzostwa Polski Owczarkow Niemieckich Dingo Cup
– CACIT Germany
Jestem aktywnym członkiem ZKwP oddziału w Wieliczce oraz działaczem Oddziałowej Komisji Szkolenia Psów. Moja praca jako pozorant daje mi ogromną satysfakcję, a udział w różnych wydarzeniach i zawodach pozwala mi nieustannie doskonalić swoje umiejętności oraz pasję do kynologii.
Z kynologią użytkową policyjną i sportową związany ponad 25 lat.
Certyfikowany i niezwykle doświadczony deptacz śladu sportowego ZKwP. Układał ślady na wielu imprezach kynologicznych o randze mistrzostw, w tym na Mistrzostwach Świata IGP FH 2022.
Pasjonat tropienia sportowego. Zawodnik IGP.
Ponadto instruktor szkolenia psów oraz licencjonowany pozorant IGP ZKwP. Aktualnie także asystent kynologiczny prób pracy w drodze po uprawnienia sędziego ZKwP.
Wcześniej koordynator ds. psów służbowych KWP w Opolu, a także przewodnik psa służbowego Dragona, który odnalazł 4 osoby zaginione.
W treningu połączył metodykę tropienia sportowego z użytkowym, którą kontynuował szkoląc przewodników psów z garnizonu opolskiego.
Początki mojego zamiłowania do tropienia sportowego sięgają czasów, w których miałem przyjemność oglądać na żywo treningi oraz starty psa Let’s go Whisky from Mike’s Place. Właśnie wtedy zapragnąłem, że kiedyś z moim przyszłym psem osiągnę wysokie wyniki w konkurencji śladowej stawiając kroki w IGP, a następnie przygotowując się do startów w IFH.
Dwukrotnie reprezentowałem Polskę na WUSV uzyskując w części A 95 oraz 93 pkt.
Dwa razy zostałem Vice-Mistrzem Polski ON. Równolegle ze swoją przygodą w IGP zdobywam doświadczenie jako deptacz śladu sportowego podczas m.in. Mistrzostw Polski, Silesia Cup, Pasja CUP oraz licznych egzaminach oddziałowych. Pod okiem Michała Stycznia przygotowuję się do układania śladów IFH podczas zawodów.
Od ponad 20 lat zajmuję się kynologią, od 2015 roku jestem regionalnym deptaczem, od 2023 roku jestem deptaczem związkowym. Za swoje największe osiągnięcia jako deptacz śladów uważam udział w CACIT Wisła (2x) oraz udział w Mistrzostwach Świata Seniorów 2022, gdzie w 2023 roku byłem kierownikiem śladów.
Ubiegły rok był dla mnie bardzo udany i jestem wdzięczny za możliwość bycia częścią zespołu w części śladów na takich wysokiej rangi zawodach jak: Dogit CACIT Poland , IGP FH Poland, kwalifikacje IGP3 Czech (kierownik śladów), Mistrzostwa Czech IGP FH (crossing). Z kolei w Šenovie współorganizowałem zawody tropieniowe. To, co podoba mi się w śladach, to zmienność warunków, że wyścigi są często decydującym czynnikiem. Ścieżki śladów nie wybaczają błędów w przygotowaniu. Zadaniem deptacza jest przygotowanie takich samych warunków dla wszystkich zawodników, aby mogli dać z siebie 100%, wszystko inne zależy od zawodników. Cieszę się z każdej ukończonej prasy, życzę wszystkim zawodnikom maksimum sukcesów, w tym odrobiny tego ulotnego szczęścia.
Kynologią zajmuję się od lat 90- tych XX w., a od 2018 roku jestem deptaczem krajowym.
Za swój największy sukces jako deptacza uważam pracę na Słowackich Mistrzostwach Międzynarodowych.
IPO FH 2023, IGP FH Poland 2023 jako deptacz. Praca na różnych konkursach i testach w Czechach. Jako deptacz zawsze staram się wykonywać swoją pracę jak najlepiej, bo wiem, jak jest trudna i ważna dla zawodników.
Wiem jak to jest być na końcu smyczy. Zawsze cieszę się, gdy pies i jego przewodnik szczęśliwie docierają do mety.
Jestem członkiem ZKO Šenov, gdzie szkolę moją obecnie roczną suczkę owczarka niemieckiego.
Posiadam również doświadczenie w pracy jako przewodnik psów w zakresie prac węchowych. Mój poprzedni pies był psem śladowym.
Zdałem egzamin FH2 i regularnie brałem udział w różnych zawodach.
Kynologią sportową zajmuję się amatorsko od kilkunastu lat. Trenuję aktywnie IGP. Z suką Dee Dee Wolkar reprezentowałam Polskę dwukrotnie na Mistrzostwach Świata WUSV-WM w latach 2019 we Włoszech w Modenie i w 2021 w Hiszpani w Lermie. Obecnie jestem przewodnikiem młodego psa Axa – Asterix Czech-Bett, z którym to zamierzam w tym roku zdać egzaminy IGP1 i IGP2, a w roku 2026 ponownie wystartować w zawodach IGP. Od 2023 r. wspieram organizację Mistrzostw Polski IGP i Dogit Cacit Poland.
Z kynologią zetknąłem się będąc na studiach – w końcu lat 80′
Zafascynowany możliwościami treningu z psem i jego efektami zacząłem zgłębiać tajniki treningu, metody i filozofie szkoleń. Wciągnął mnie sport kynologiczny – zwłaszcza jedna z jego konkurencji – IGP (dawniej IPO).Tak jest do dziś. Ciągle jestem zauroczony różnorodnością, dynamiką, harmonią i pięknem tego sportu. Obserwując najlepszych zawodników podziwiam niebywałą współpracę ze swoim partnerem- psem!
Startowałem w wielu zawodach w Polsce i na świecie.
Do moich najlepszych wspomnień zaliczam zdobycie w 2018 roku, z moją suką ON Inką (ELLI) Mistrzostwa Polski IGP FCI, oraz w kolejnym roku zajęcie trzeciego miejsca w tych zawodach, oraz kilka ważnych startów na MŚ IGP FCI oraz WUSV. Do najważniejszych osiągnięć zaliczam również poznanie kilku moich bliskich przyjaciół oraz setek wspaniałych zawodników, trenerów i ludzi związanych z kynologią.
W 2022 roku wraz z moim przyjacielem Bogdanem Kurpasem z naszego teamu treningowego wymyśliliśmy i zorganizowaliśmy międzynarodowe zawody o nazwie Metbox CUP, które okazały się dużym sukcesem.
Od 3 lat jestem współorganizatorem jednych z największych międzynarodowych zawodów w Polsce z serii Golden League – Dogit Cacit Poland.
Dalej trenuję pilnie z psami (mam ich w obecnej chwili 4) wszystkie to owczarki niemieckie z linii pracujących.
Już bardzo się cieszę na spotkanie z przyjaciółmi na tegorocznych zawodach Dogit Cacit Poland, jestem przekonany, że będziemy wspaniale rywalizować, świetnie się bawić i znów zyskamy nowe doświadczenia i nowych przyjaciół! Życzę wszystkim startującym satysfakcji ze startu na naszych zawodach i wspaniałych wspomnień po tych zawodach!!!
Nazywam się Bogdan Kurpas.
Psy pasjonują mnie od dziecka, a od 35 lat zajmuję się ich szkoleniem oraz uczestnictwem w zawodach IGP i IGP FH.
Moja ścieżka sportowa obejmowała zarówno krajowe, jak i międzynarodowe starty. Brałem udział w Mistrzostwach Świata FH w Szwajcarii, a następnie w Mistrzostwach Świata FH w Austrii.
W 2017 roku zdobyłem tytuł Mistrza Polski Owczarków Belgijskich w kategorii IGP-1, co było ważnym etapem w mojej karierze.
Kolejnymi wyzwaniami sportowymi były starty w zawodach FMBB w Czechach w 2019 r., a następnie udział w Mistrzostwach Świata FCI IGP w Austrii w 2019 r., gdzie rywalizowałem z najlepszymi zawodnikami świata.
Dziś, oprócz własnego rozwoju w sportach kynologicznych, angażuję się w organizację prestiżowych zawodów. Wraz z członkami Dogit Team jestem współtwórcą i współorganizatorem Dogit Cacit Poland, zawodów wchodzących w cykl Golden League.
Na co dzień pełnię również funkcję prezesa firmy Dogit, gdzie łączę moje doświadczenie sportowe z działalnością biznesową. Dogit specjalizuje się w produkcji przyczep i boksów do przewozu psów oraz akcesoriów treningowych do sportu z psem, oferując sprzęt dostosowany do potrzeb zawodników.
Obecnie z psem Vitto Ostraryka przygotowuję się do kolejnych startów, kontynuując moją sportową pasję i dążenie do doskonałości w pracy z psami.
Sport kynologiczny to dla mnie więcej niż rywalizacja – to pasja, wytrwałość i budowanie relacji opartych na zaufaniu.
Przedsiębiorca, menedżer i działacz społeczny, związany z sektorem nowych technologii oraz inicjatywami społecznymi. Prezes firmy Verito 24, współwłaściciel i Dyrektor ds. Rozwoju w firmach Pixel Wave i Pixel Grift. Fundator i członek rady programowej Fundacji Synergon, aktywnie działającej na rzecz integracji społecznej.
Pasjonat sportów kynologicznych, w szczególności systemu szkolenia psów IGP. Swoją przygodę w tej dziedzinie rozpoczął pod okiem Wojtka Bielaka i Bogdana Kurpasa, zdobywając doświadczenie w pracy z psem z hodowli Wroni Kąt. Wysiłek i zaangażowanie w tę wymagającą dyscyplinę ukształtowały jego podejście do pracy i rozwoju osobistego.
Jako lider biznesowy koncentruje się na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, cyfryzacji procesów oraz budowaniu trwałych relacji społecznych poprzez integrację biznesu i działalności społecznej.